Konfrontacja ze smogiem

Dzień Czystego Powietrza było można świętować raptem parę dni temu.Z tego właśnie faktu należałoby nabrać odrobinę refleksji odnoszących się do sporego problemu, pojawiającego się w obrębie całego kraju. Mowa tu w istocie o smogu, który z pewnością potrafi być dla całego społeczeństwa naprawdę niezwykle niebezpieczny. Niekorzystne toksyny, które wdychamy niestety każdego jednego dnia, bez żadnych wątpliwości mają związek z rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już niecały rok. Stanowczo warto regularnie nauczać czym jest zatrucie powietrza oraz jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.

Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został ten właśnie temat. Trzeba w głównej mierze być świadomym tego, że obecnie w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił też problem smogu. Sposobem aby zabezpieczyć się przeciwko zatruciu środowiska jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Połowę smogu w naszym kraju produkujemy sami w naszych domach, o czym poinformował Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie pozbędziemy się kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.

Zespołów Elektrociepłowni PAK także podłączył się do walki z ze zdegradowanym środowiskiem. Produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za mniej więcej 10 lat będzie zeroemisyjna, jak zadeklarował Piotr Woźny, prezes spółki. Bądźmy świadomi również tego, że problem ze smogiem a także z COVID można ze sobą otwarcie połączyć. Pandemia koronawirusa zaczęła panować w lokalizacjach o niezmiernie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.

W aspekcie smogu niewątliwie warto również mieć świadomość tego, co zasadniczo jest kluczową przyczyną. Zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu wielu niszczycielskich substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wszystkich specyfikacji jest wyjątkowo ważna, głównie ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz